„Miks mitte võtta palgale hoopis robot?“

Tööstusroboti rent kui uus standard – Arno Jürisson selgitab RaaS-revolutsiooni

Tööstusettevõtted seisavad üha suurema surve all: tuleb olla paindlik, tõhus ja kulutõhus. Üheks kiirelt populaarsust koguvaks lahenduseks on robotite rentimine, tuntud ka kui RaaS (Robot as a Service). Aga kas tegemist on lihtsalt uue moesõnaga või peitub selle taga sügavam nihe selles, kuidas tootmine tulevikus töötab?

Küsisime Eesti automatiseerimisettevõtte Effet tegevjuhilt Arno Jürissonilt, miks tööstusrobotite rent muutub normiks ja kuidas automatiseerimine kuutasu eest võib muuta tootmisprotsesse igas suuruses ettevõttes.

Arno Jürisson robotit tutvustamas. Foto: Sakala

Effet arendab praegu RaaS-lahendusi Eesti tööstusettevõtetele. Arno, mis on RaaS – Robot as a Service?

Arno Jürisson: „RaaS ehk Robot as a Service on mudel, kus ettevõte ei osta robotit endale välja, vaid kasutab seda teenusena – maksab kuutasu ja saab robotiga koos ka hoolduse, tarkvarauuendused ning toe. See on globaalne trend, mis kogub kiiresti hoogu nii USA-s, Aasias kui Euroopas.“

Miks peaks keegi täna eelistama robotit rentida, mitte osta?

„Mõelge pilveteenustele – enam ei osta me servereid, vaid maksame kasutuse eest. Robotiteenused tööstusele töötavad samamoodi.

RaaS võimaldab tootmist kohandada vastavalt vajadusele – ilma tohutu alginvesteeringuta ja ilma selleta, et peaks ise kogu süsteemi haldama. See on ettevõttele hea viis, kuidas maandada riske ja teha tee kiiremaks katsetamiseks. Sageli on edu just neil, kes suudavad kiiremini õppida, mitte rohkem kulutada.“

Kas Eesti tööstusettevõtted on selleks valmis?

„Eestis on tohutu tehnoloogiline potentsiaal ja paindlikkus – me ei ole kinni vanades struktuurides. Just seetõttu võivadki siinsetel väiksematel ja keskmise suurusega tootjatel olla paremad võimalused RaaS-mudelit kasutada kui mõnes suures, bürokraatlikus süsteemis.

Küll aga vajab see juhtide mõttemustrite muutust. Mitte küsida ‘kas me saame endale robotit lubada?’, vaid ‘kas me saame lubada mitte kasutada automatiseerimist?’“

Automatiseerimata jätmist ei saa enam lubada. Effet aitas Kolmeksi robotid Poolast Viljandisse tuua ja need uuesti tööle panna. Foto: Sakala

Mis on suurim eksiarvamus RaaS-i kohta?

„Et robotite rentimine tähendab suuremat kogukulu. Tegelikkuses on vastupidi: kui arvestada seadme seisakuid, hoolduskulusid ja vajadust hoida meeskonnas erialateadmisi, võivad RaaS-lahendused pakkuda stabiilsemat ja soodsamat lahendust.

Lisaks saad sa alati kõige ajakohasema tehnoloogia – sellises valdkonnas aegub ju tarkvara palju kiiremini kui riistvara.“

Millised ettevõtted RaaS-ist kõige enam võidavad?

„Kõige enam võidavad need, kes vajavad paindlikkust ja skaleeritavust – see tähendab peaaegu kõiki, kes töötavad projektipõhiselt, kelle töömahud kõiguvad, või kelle jaoks on oluline turule kiiresti reageerida.“

Millised on RaaS-i suurimad takistused?

„Üks takistus on tehniline – näiteks roboti integreerimine olemasolevate protsessidega. Aga ka see on üha paremini lahendatav, sest lahendused muutuvad standardsemaks. 

Teine, ja ausalt öeldes olulisem, on psühholoogiline. Meie tööstuses on sügavalt juurdunud arusaam, et tootmine peab käima asjade omamise kaudu. RaaS küsib, kas väärtust loob omamine või tulemus. Ma usun, et järjest rohkem juhte mõtleb tulemusest.“

Mis sind isiklikult selle trendi juures köidab?

„Mind paelub see, kuidas tehnoloogia muutub nähtamatuks – nagu hea teenus ikka. Kui tööstusrobot muutub ettevõtja jaoks sama usaldusväärseks kui elektrileping või internetiühendus, siis on tehnoloogia jõudnud õigesse kohta. 

RaaS annab väikestele mängijatele suurema võimekuse ja suurematele suurema paindlikkuse. See on elegantne lahendus tõsisele probleemile.“

Effet pakub tööstusettevõtetele robotite rentimist. Loe lähemalt teenuselehte või võta meiega ühendust, et teenusest põhjalikumalt kuulda.